Forum obsahující rady a zkušenosti o psech

Facebook skupina

Pes z útulku

<<

Broucek

Příspěvek sob 23. črc 2011 21:58:05

Pes z útulku

Dobrý den,
máte někdo zkušenost se psem, kterého máte z útulku? Uvažujeme o koupi pejska babičce, ale problém je v tom, že už by to měl být minimálně pes ve věku 2-3 let, který už umí poslouchat (babička by jej rozmazlila, kdyby byl jen štěňátko). Chci se zeptat, na co si v tomto případě dát pozor? Rasu ještě přesně nevíme, ale určitě něco malého, co by jí dělalo společnost doma, bydlí bohužel sama už.
Máme celkem strach při výběru, abychom nevybrali nějakého pejska, který byl týrán nebo nějakým způsobem je poznamenám, aby s ním pak nebyly problémy, jelikož babička je moc hodná a byla by pak na něj slabá.
Děkuji za názory
Každý by se mě o vlastního pejska starat minimálně tak dobře, jak pečuje o sebe!
<<

Nessie

Příspěvek sob 23. črc 2011 22:18:35

Re: Pes z útulku

Babička bydlí v bytě nebo domku?
Zkušenost mám, bohužel ne moc dobrou. Taky jsem pořizovala pejska babičce a dědovi - k domu s velkou zahradou. Podmínky byly ne šťěně, pes (ne fena), střední nebo menší vzrůst.
Vybrala jsem křížence, nebo spíš on si vybral mě :-) Pejsek hrozně hodný, nebál se, zvládal procházky po městě a pobyt u mě v bytě. Bohužel se ukázalo, že je to notorický útěkář. Oni chtěli psa na zahradu, ne do bytu a nebyli schopní těm útěkům zabránit. Pes překonal každou překážku a zábranu. Nakonec skončil uvázaný, sice měl megavýběh i tak, ale moc mě to mrzelo.
Některé věci u pejska z útulku prostě neodhadneš, zvlášť když je to nalezenec.
<<

Broucek

Příspěvek sob 23. črc 2011 22:26:39

Přesně právě tohoto se bojím :( A jak to nakonec dopadlo? Museli ho pořád uvazovat?
Babička bydlí sice v paneláku, ale moc se bojím, že by jí neposlouchal. Kamarád mi doporučoval podat si inzerát, ale to je v podstatě to samé jako vybrat pejska z útulku, protože člověk neví, co z něj nakonec bude. Nejrozumnější volba asi nakonec opravdu bude štěně s tím, že jí ho pomůžeme vychovávat. Snad to zvládne, i když u ní je jistota, že na něj bude moc hodná a vše mu dovolí. Bojím se aby z něj nakonec nebyla pořádná koule :)
Každý by se mě o vlastního pejska starat minimálně tak dobře, jak pečuje o sebe!
<<

dalzap

Příspěvek sob 23. črc 2011 22:39:07

U těch psů z útulku by ses měl zajímat o jejich minulost například když pes byl odebrán původnímu majiteli protže ho týral tak si odvodíš, že pes bude plachý nebo agresivní... U těch útěků je to složitější... Musíš dát psovi důvod, aby neutekl a aby ste se sbližili natolik, že doma mu bude nejlépe a utíkat už chtít nebude :-)
<<

Broucek

Příspěvek sob 23. črc 2011 22:41:07

A co když ti v útulku neřeknou úplnou pravdu o historii pejska? Nevím, zda už se to někdy někomu stalo, ale k tomuto jsem asi trochu skeptický. Myslím si, že někdy to trochu přibarví tak, aby si pejska vůbec někdo vybral a nezůstal tam do konce života.
<<

dalzap

Příspěvek sob 23. črc 2011 22:51:18

Já jsem kdysi sháněl pejska k babičce a zavítal jsem do útulku.. Vybral jsem si pěkného černého oříška a když jsem si jej šel vyzvednout, tak měl jít ještě na nějaké kontroly.. Takhle se to opakovalo 3x a nakonec jsem to vzdal protože jsem měl pocit, že pejska mi dát prostě nechtějí... Je to ale zkušenost pouze z jednoho útulku a myslím si že každý útulek by měl mít zájem o udání psa a neměl by ti lhát o původu psa
<<

Broucek

Příspěvek sob 23. črc 2011 23:18:15

Právě že si myslím, že někdy mají až příliš velký zájem na udání psa, a proto neřeknou o jeho minulosti vše, ale jeto asi pouze a jen můj osobní názor. Každopádně jsme se teď doma domluvili, že ještě projedeme nějaké útulky v okolí a koukneme se na pejsky, štěně by pro babičku nebylo nejlepší když jsme zvážili všechny pro a proti.
<<

martinmi

Příspěvek sob 23. črc 2011 23:38:19

Je to tak, že v útulku člověk nikdy nemá jistotu jaká je minulost pejska. Hlavní je dobře odhadnout charakter. Zkuste si vybraného pejska párkrát vzít na procházku mimo útulek. Hlavně, aby byl s Vámi sám a vy mohli vidět jak se bude chovat.
Pokud bude kolem vás pořád lítat, štěkat a bude jak utržený ze řetězu tak to asi nebude vhodný pejsek pro babičku.
Taky se zeptejte kdo byl předchozí majitel jestli je pejsek například zvyklý na staršího páníčka.
Každopádně vždycky platí, že pejsek musí mít stejnou energii jako jeho páníček.Pro babičku spíše pudlík a pro mladého člověka třeba Jack Russel terier, s kterým bude páníček lítat venku. Jakmile by to bylo naopak byl by z toho problém.
To vysvětluje i problém útěkářů, to jsou většinou psi, kteří potřebují hodně pohybu a hodně nových podnětů. Když se jim jich pak nedostává tak utíkají za dobrodružstvím.
<<

Funpes

Příspěvek sob 23. črc 2011 23:42:22

Pri tomto výbere si musíte dať obzvlášť veľký pozor a to najmä preto, že neviete minulosť psa, kde vyrastal, ako ho chovali, čím ho kŕmili kde bol a ako sa chová, pokiaľ je to možné skúste si ho zobrať na menšiu prechádzku a uvidíte či pes je agresívny alebo nie, taktiež uviíte či je hravý ale rád lenoší, zistíte proste akú takú povhu psa, ak sa vám bude pačiť tak si ho zeberiete, teda k babičke ak nie tak skúsite iného.. len treba odhadnúť povahu psíka, potom je to už všetkoo jednoduché
<<

Broucek

Příspěvek sob 23. črc 2011 23:56:52

Děkuji, to je jedna z rad kterou jsem potřeboval. Jít se s psíkem z útulku projít a koukat, jak se bude chovat. nejlépe asi i vzít babičku sebou, jelikož ona o tom ví a tedy to nemusí být nutně překvapení, takže si může i ona vybrat sama. Na co bych se měl případně ještě zeptat při výběru pejska z útulku?
1) Kdo byl předchozí majitel a jak byl starý
2) Kolik mu je let
3) Co je za rasu, případně zda není náhodou s papírama (kdo ví zda takový případ může nastat)
4) Jakou mu dávají stravu a jakou stravu by doporučili
5) Zda je útěkář nebo má nějakou vlastnost, o které bychom měli vědět
6) Zda už umí poslouchat
7) Zda je zvyklý na děti

Napadá Vás ještě něco dalšího?
<<

Funpes

Příspěvek sob 23. črc 2011 23:59:37

Taktiež je dobré aby si sa spýtala či má pes nejakú chorobu aby si nebola prekvapená že po niekoľkých mesiacoch bude psík polomrtvy, taktiež je dobré sa spýtať či je to túlavý pes aby sa nestalo že tvojej babičke bude neustále utekať a tým môže do domu nanosiť rôzne parazity ako blchy atd..
<<

Nessie

Příspěvek ned 24. črc 2011 19:38:16

K těm dotazům bych přidala, kdy byl pejsek očkovaný a odčervený, ale myslím, že automaticky dávají očkovák a tam to bude.

Nemyslím, že by v útulku úmyslně zatajovali minulost pejska - většinou tam dělají lidi se vztahem k psů a určitě nechtějí, aby psíka za chvilku někdo vyhodil na ulici, protože se k němu nehodí. Ale s tou minulostí je to těžké, dost často jsou to nalezenci, takže nikdo nic neví.

Myslím, že inzerát není špatný nápad, ale spíš než ho podat bych sama hledala inzeráty "daruji" - občas potřebuje někdo pejska udat např. kvůli stěhování, alergii dítěte atd. Takoví lidi jsou pak vděční, když najdou pro psa vhodného páníčka.

Jinak ale útulkáře v žádném případě nezavrhuju.
Záleží hodně na věku a kondici babičky. Možná nějakého menšího a spíš staršího, aby nebylo těžké ho utahat na kratší procházce. Paradoxně mám pocit, že v bytě je to v mnoha směrech jednodušší, než když má člověk psa jen na zahradu. Kontakt je bližší, pejsek k pánovi snáz a rychleji přilne (viz. ty útěky).

U nás to bohužel dobře nedopadlo, pejsek útíkal i po letech, ale jsem přesvědčená, že to byla prostě smůla. Myslím, že kdybych si ho tenkrát mohla vzít k sobě, byl by v pohodě. Potřeboval mnohem víc procházek a pozornosti než mu mohla dát moje babička.
<<

Funpes

Příspěvek ned 24. črc 2011 19:52:13

Áno máš pravdu, veľa ľudí zatajuje aj vedomky pôvod psa práve z toho dôvodu že sa obávajú že si ho nikto nezobere, dôvody zatajovanie môžu byť rôzne. (Môže to byť choroba, pôvod psa, výchova, niektorý ľudia zatajujú že psa niekedy tírali a to sa odrazí na povahe psa). Takže je to veľmi zložité aby si pre babičku vybrala toho správneho psa, samozrejme ak v útulku pre psy nenájdeš žiadného vhodného psa, skús urobiť to, čo ti radí v predchadzájucom komente a to : aby si pozrela na internete rôzne inzeráty poprípade si ty na nejakých fórach ako toto, pýtaj si či niekto nechce dať psa... väčšina týchto ľudí to robí preto, že buď sú starý na to aby mali psa, čiže sa o psa už nedokážu starať alebo na to vôbec nemajú čas. Poprípade ich k tomu donutí nejaká alergia na psie chlpy alebo na psy samé... veľa šťastia v ďalšom pátraní.
<<

aldor

Příspěvek úte 26. črc 2011 12:57:10

Pes z útulku je čistá sázka do loterie, dokážou být velmi hodní a věrní ale také mohou mít samozřejmě špatné návyky z minulosti, rozhodně bych takového psa neriskoval k dětem a také nebral z útulku bojové plemeno. Pokuď by se jednalo například o čivavu nebo nějaké podobné plemeno tak problém tolik není. ;)
<<

Pavel Chodil

Příspěvek úte 26. črc 2011 13:00:27

Psi z útulku vyžadují specifické chování a zacházení a specifického páníčka. Před pořízením psa z útulku se musíte zeptat sami sebe. Jsem vhodným kandidátem pro pečování o psa z útulku? Já třeba ne, ale o to více fandím všem, co si psa z útulku vezmou.E-shop vymazlenec.cz navíc podporuje opuštěná zvířata v útulcích hmotnými dary, což se můžete přesvědčit na tomto odkazu.
E-shop vymazlenec.cz je partnerem PesFóra. Pelechy pro psy, oblečky pro psy, tašky pro psy, hračky pro psy, obojky pro psy, vodítka pro psy, udržovací, zdravotní a cestovní pomůcky pro psy, krmiva pro psy a další na vymazlenec.cz.
<<

anysekk04

Příspěvek úte 26. črc 2011 13:48:30

Broucek píše:Právě že si myslím, že někdy mají až příliš velký zájem na udání psa, a proto neřeknou o jeho minulosti vše, ale jeto asi pouze a jen můj osobní názor. Každopádně jsme se teď doma domluvili, že ještě projedeme nějaké útulky v okolí a koukneme se na pejsky, štěně by pro babičku nebylo nejlepší když jsme zvážili všechny pro a proti.

Je to možné, ale já mám zatím dobré zkušenosti, chodila jsem pejsky z útulku venčit a tam mi vždy řekli jak to s ním v té minulosti bylo :-)
<<

Broucek

Příspěvek úte 26. črc 2011 14:24:05

Pokud jste je chodila venčit, tak je to možné, ale co kdybyste přišla v pozici, kdy máte o nějakého z nich zájem? Myslíte, že by Vám dali stejné informace? Nechci být skeptický nebo někomu škodit, jen se ptám na Váš názor. Toto téma bude asi trochu rozporuplné, jelikož každý útulek má jiného majitele a pracují tam jiní lidé a ono to bude především o těch lidech, zda budou chtít mluvit pravdu nebo ne.
<<

anysekk04

Příspěvek úte 26. črc 2011 14:31:48

Broucek píše:Pokud jste je chodila venčit, tak je to možné, ale co kdybyste přišla v pozici, kdy máte o nějakého z nich zájem? Myslíte, že by Vám dali stejné informace? Nechci být skeptický nebo někomu škodit, jen se ptám na Váš názor. Toto téma bude asi trochu rozporuplné, jelikož každý útulek má jiného majitele a pracují tam jiní lidé a ono to bude především o těch lidech, zda budou chtít mluvit pravdu nebo ne.

tak zkuste dělat, jako že si je jenom prohlížíte a ptejte se na minulost :) pokud si tedy myslíte, že by vám něco zatajili. víte co, nemusíte tam přijít hned že chcete zrovna tohohle a tohohle koupit:) já když jsem tam chodila tak jsem se na všechny pejsky dívala a paní mi vždy řekla jak to s ním je, a že ten třeba vůbec není na prodej a tak :) záleží to fakt na lidech, ale já myslím že v útulcích jsou lidé vstřícní že to berou jako svůj koníček, jsou mezi zvířatama:-) nebo že bych se mýlila?
<<

Broucek

Příspěvek úte 26. črc 2011 14:34:58

Myslím, že máte pravdu, ale je to právě přesně o lidech a o tom, zda mají dobrý vztah k pejskům, nebo zda jim jde o peníze.
<<

maulik

Příspěvek stř 27. črc 2011 12:58:56

My pejska z útulku máme. Nicméně brali jsme si ho jako údajné dvouměsíční štěňátko, takže doufám, že nestihl zažít nic špatného. I přes to je to ale docela strašpytel, tak nevím, co se mu jako malinkatému dělo. Také je podezřívám, že nám ho dali mnohem mladšího, než dva měsíce, jelikož je z něj celkem velký pes a tak pochybuji, že jeho velikost v údajných dvou měsících by odpovídala velikosti budoucího dospělého psa. Sami jsme si mysleli, že bude o hodně menší.

Spíše bych proto doporučovala různé portály psů v nouzi. Můžete si klidně vyhlídnout vhodné plemeno a pak na stránkách, věnovaných přímo tomu určitému plemenu v nouzi, vyhlídnout vhodného pejska pro babičku, protože jak již bylo napsáno, spousta lidí musí dát pejsky pryč kvůli rodinným důvodům a budou jen rádi, když se pejska ujme někdo, kdo se o něj bude s láskou starat, než aby skončil v útulku.
<<

Ovečka

Příspěvek stř 27. črc 2011 17:34:14

Málokterý útulek ví, co měl pejsek v útulku za minulost. Pokud babička nezvládne psa a rozmazlovala by štěně, bude stejně tak rozmazlovat velkého psa, který jí může začít dělat problemy, takže doporučuji nejprve babičku poučit o základech. Spíš bych řekla, že by bylo fajn pořídit psa, kterýmu je třeba 10, který je už klidný a spíš spí. Myslím, že babička by s ním mohla být spokojená.

Myslím, že Nessie má dobrý nápad s tím, že některý lidé musejí dávat pejsky pryč, to taky není špatná nápad. Jsou naučený hygieně a ví o svém psu všechno, co je potřeba, narozdíl od útulkáčů.

U každého dospělého psa, které si budete brát se musí počítat se zlozvyky, které se musí případně odnaučit ale nevidím v tom zas takový problem.

Starší pejsky najdete třeba tadyhttp://www.dejtenamsanci.estranky.cz/, často jsou k babičkám doporučováni a mohou žít klidně ještě 5-7 let, což je dost dlouhá doba.
<<

sedlarikova

Příspěvek ned 15. črc 2012 17:37:30

Mám pejska z útulku, dokonce jsem si brala 10 letou fenečku se zlomenou nožičkou. Je úžasná a jsme do ní všichni zamilovaní. Máme ji již 3,5 roku. Myslím, že hlavně ti "týraní" bývají nejvděčnější. Znám i paní ze sousedství, která si vzala týraného a staršího pejska a neznala jsem nikoho milejšího. Chce to hodně lásky, kterou tito pejsci mnohonásobně vrací.
<<

bredis

Příspěvek čtv 24. led 2013 21:08:41

Ahoj,
pokud bych vybíral pejska v útulku a ještě pro někoho jinýho, tak bych si nebral žádného bazlivého nebo "ostrého", ale pejska který k vám příjde a je mazliví.
Psi z útulku jsou vděční za každý pohlazení. Bázlivýho nebo "ostrého" si může vzít někdo, kdo má čas se mu věnovat.
Doma máme tři fenky. Jedna je kříženec z útulku (byla štěňátko) a další dvě jsou teriéři. Až si budem pořizovat dalšího, tak pravděpodobně to bude právě z útulku.
<<

Nika

Příspěvek úte 05. úno 2013 0:03:53

určitě bych volila psa možná i staršího , aby byl klidný a vyrovnaný, nejlépe voříšek, sama mám fenku z útulku, předtim jsem měla jen kupované čistokrevné, a nemůžu si vynachválit, vděčná, hodná, mila a už jí mam 6 let a nebyli jsme u doktora i co se bavim s ostatníma pejskařema, psi z útulku chválí (např. já znám útulek Jimlín a tam opravdu poctivě řeknou, zda pes neutíká nebo neni příliš diminantní a půjčí psa domu na vyzkoušení s možností vrátit, vřele doporučuji)
<<

filius

Příspěvek stř 13. úno 2013 23:12:57

V širší rodině jsme už zvíře z útulku několikrát brali. Je pravda, že ne vždy to byla „trefa do černého“. Ale na druhou stranu tím pomůžete němé tváři, a navíc je to rozhodně lepší, než podporovat všemožné „chovatele“, kteří prodávají bez průkazu a nechávají zvířata množit do úmoru.
<<

Vojta1704

Příspěvek čtv 06. srp 2015 12:41:00

ahoj,
taky máme (měli) jsme psa notorického útěkáře. Známý mi doporučil elektronický ohradník. Vyzkoušel jsem to a funguje to parádně. Funguje to tak, že místa která pes nesmí přejít ohradník drátem v kterém je signál a pes má obojek na krku a na určitou vzdálenost se k drátu nesmí obojek přiblížil. Vzal sem psa na stopovačku a procházel jsem s ním místa kam nesmí v kročit. Vždy, když jsme vstoupily na hranici výstrahy, že ona zakázaná zóna se blíží strhnul jsem psa od plotu s povelem nesmíš. Pes se to naučil během pár dnů a s útěkem, už nemáme nejmenší problém. Koukněte na www.elektro-obojky.cz maj tam toho spoustu, ale co jsem vyčetl z recenzí tak půlka je toho čína a toho bych se bál. Já jsem zvolil americkou značku pet safe a už druhým rokem je to bez jakkýchkoliv problémů.
<<

Katka52

Příspěvek úte 05. dub 2016 12:35:34

Vojta1704 píše:ahoj,
taky máme (měli) jsme psa notorického útěkáře. Známý mi doporučil elektronický ohradník. Vyzkoušel jsem to a funguje to parádně. Funguje to tak, že místa která pes nesmí přejít ohradník drátem v kterém je signál a pes má obojek na krku a na určitou vzdálenost se k drátu nesmí obojek přiblížil. Vzal sem psa na stopovačku a procházel jsem s ním místa kam nesmí v kročit. Vždy, když jsme vstoupily na hranici výstrahy, že ona zakázaná zóna se blíží strhnul jsem psa od plotu s povelem nesmíš. Pes se to naučil během pár dnů a s útěkem, už nemáme nejmenší problém. Koukněte na http://www.elektro-obojky.cz maj tam toho spoustu, ale co jsem vyčetl z recenzí tak půlka je toho čína a toho bych se bál. Já jsem zvolil americkou značku pet safe a už druhým rokem je to bez jakkýchkoliv problémů.

Také jsme se rozhodli pro koupi elektronického ohradníku pro našeho pejska. Pejsek nám utíkal ze zahrady a my ho pak naháněli po celé vesnici.. Samozřejmě se mu mohlo kdykoliv, cokoliv stát.. a právě proto jsme se rozhodli pro koupi,dali na radu odborníka a pořídili ohradník. Poradili nám, jaký typ je pro našeho pejska vhodný, a jak s ním vlastně zacházet.. :) Myslím si, že velmi rychle pochopil, že k místům, kde je umístěn drát (dostane impulz) se nepřibližuje. Pro pejska nesmí být impulz bolestivý, spíše nepříjemný..
http://elektronickeohradniky.cz/

Zpět na Psi v nouzi